(12. 10. 2014)

Ve čtvrtek 2. října probíhalo venku babí léto a vevnitř, v Music City Clubu, druhé základní kolo XII. ročníku Notování. I když venku vypadalo vše velmi idylicky, v Notování tentokrát zaúřadovaly nemoci všeliké.

„Balík vás všechny pozdravuje, chtěl přijít, ale doktoři byli jiného názoru…,“ pravila Bublina. My všichni Balíka také pozdravujeme a jsme toho názoru, že se v příštím základním kole můžeme těšit na jeho nepřeslechnutelnou přítomnost.

3K&M v základním kole XII. ročníku Notování

3K&M, foto Rejka Balcarová

Úvodní vystoupení patřilo chomutovské skupině 3K&M. Tedy, skupině… na podiu byli jen dva, Karel Malcovský, „zašitý písničkář“, se kterým se známe už z minulého ročníku Notování, a jeho strýc a také písničkář Karel Končír. Třetí člen, basák Jiří Zvolánek, byl po nemoci a nemohl přijet. Oba výše jmenovaní Karlové se autorsky rovným dílem postarali o čtyři soutěžní písně. Dvě akustické kytary, dva hlasy, které ale ne vždy spolu ladily. Všechny čtyři písničky si byly dost podobné a všechny byly „na vážno“. Zůstal ve mně pocit, že život není vůbec jednoduchý…

Život neměla jednoduchý ani další soutěžící, mladičká písničkářka Barča Černá ze Žebráku. Nemoc zaúřadovala na poslední chvíli, takže se Barča musela omluvit v den konání soutěže. Nemůže-li písničkářka zpívat, bývá to hodně na závadu. Tak brzké uzdravení přejeme a někdy příště…

Vektory v základním kole XII. ročníku Notování

Vektory, foto Rejka Balcarová

Z Vrchotových Janovic přijela skupina Vektory. Je to tak mladá kapela, že ji ještě ani na netu nenajdete. Začali také velmi vážnou, až patetickou písní Havraní křídla. Život asi vážně není jednoduchý, musela jsem si opět říkat. Ale ne, hned další písničky tento pocit naštěstí zrušily a navodily veselejší atmosféru. Písničky píšou Adam a Lubomír Řeháčkovi a mě zaujala nejvíc Rady nám dej, kterou mandolína svižně popoháněla vpřed. A kdo se také nedal v tomto uskupení přeslechnout (v tom dobrém slova smyslu), byla zpěvačka Jana Litošová a Jaromír Veselý a jeho foukací harmoniky.

Marod v základním kole XII. ročníku Notování

Marod, foto Rejka Balcarová

Až z Ostravy přijel Marod. Nebyl to žádný nemocný jedinec, ale zcela zdravá MAtláškovic RODina. Mamka, taťka, synek, dcerka. Soutěžní set sestavili autorskými písničkami půl napůl z dílny táty Racka a syna Tesáka. Kapela má široký repertoár a tak každá písnička měla jinou náladu. Krvavý Joe pěkně klusal, Slivky byly tango zpívané „po našimu“ s choreografií ženské části kapely, Reason to be byla anglicky a zamilovaná a závěrečná Pod zemí byla věnovaná Ostravě. Soutěžní vystoupení pěkně uteklo, jen občas se mi zdálo, že otec Racek ne úplně uhlídal intonaci.

Zdeněk Barták v základním kole XII. ročníku Notování

Zdeněk Barták, foto Rejka Balcarová

Se Zdenkem Bartákem se už známe z X. ročníku Notování. Tentokrát přijel (a neměl to z Prahy daleko) se svým kamarádem, kytaristou Honzou Adamčíkem. Před těmi dvěma roky jsem si poznamenala: „Jak já si s chutí užila to, co od písničkáře očekávám! Jasné a sdělné písničky zahrané a zazpívané s přehledem, nadhledem, jistě a čistě.“ A tak jsem se těšila, protože písničky v provedení této dvojice jsem už slyšela a také jsem si je hodně a s chutí užila. Škoda byla, že na Notování Honza Adamčík asi neměl svůj nejlepší den. Nepřesné nástupy (nebo spíš velmi ležérní), spousta not „spadlých pod pult“. A nejvíc to bylo slyšet na úplné novince Dopisy. Ale já Ještě věřím, že příště to bude zase jak Za starejch časů. (Nedalo mi to, abych nevyužila názvy dalších dvou soutěžních písní.)

LoukaBand v základním kole XII. ročníku Notování

LoukaBand, foto Rejka Balcarová

 Soutěžní část večera uzavírala středočeská skupina LoukaBand, ověnčená interpretační Portou z Řevnic. Píšou o sobě: „Jsme folk-rocková parta čtyř zkušených a nadšených muzikantů, každý s vlastní bohatou hudební historií, kteří se potkali v r. 2012 a podlehli kouzlu společného hraní.“ Ano, to kouzlo radosti ze společného hraní bylo velmi patrné a spolehlivě zafungovalo. Oheň a žár, název písničky, která u posluchačů výrazně zabodovala, docela dobře charakterizuje to, co z muziky LoukaBandu jde. Cokoli psát, ale i číst, je málo. To si musíte poslechnout naživo!

Jauvajs, hosté základního kola XII. ročníku Notování

Jauvajs, foto Rejka Balcarová

Než jsme spočítali a vyhodnotili všechna hlasování, nachystal se host večera. I tady došlo ke změně. Zrovna tento den nakonec nemohla vystoupit původně plánovaná skupina Lážo plážo. No, a jméno vystupujícího hosta tak trochu souvisí s tématem hámotě v titulku. Komu se ještě nestalo, aby si, trápen nějakým chorobným neduhem, neulevil slovíčkem „jauvajs“. Ano, byla to skupina Jauvajs, která pohotově přijela zahrát na Notování, i když její kapelník Kuba Linhart také nepatřil mezi nejzdravější, ale to v tomto kole bylo úplně normální. Přesto kapela Jauvajs svou irskou muziku rozbalila naplno. Oni to vlastně ani jinak neumí. Po více jak půlhodinovém hraní museli končit, i když to nikdo nechtěl. Za jejich poslední písničkou následovalo vyhlášení výsledků, Belmondovo moudro na cestu a příště … nashledanou.

To příště nastane 6. listopadu 2014 od 19:30 hodin v Music City Clubu a budou u toho Anna D z Vrkoslavic u Jablonce nad Nisou, Nautica z Jablonce nad Nisou, O.K.mžik z Příbrami, Past z Plzně, Jirka Řehulka z Rosovic u Dobříše a Daniel Vojtíšek z Kladna. Hosté večera tentokrát přijedou z Českých Budějovic. Jedním z nich bude kytarista a zpěvák Lubomír Hrdlička, kdysi spoluzakladatel a dodnes spoluautor repertoáru Nezmarů a řady dalších skupin. Spolu s Lubošem přijede jeho hudební parťák Zbyněk Mikuláš, jeden z absolventů kytary u prof. Štěpána Raka. Úhrnem řečeno, je na co se těšit a je dobré být u toho!

Je dobré být u toho, přesto že minule se přenos (s malou kolizí a v nepříliš výrazné kvalitě obrazu, leč s kvalitním zvukem) sice podařil, ale není nad živou, i okem dokonale vnímanou muziku a taky, kdo nepřijde, ten nemůže svým hlasem rozhodnout o tom, co bude dál.

Brigita Vidimská – Kytka