Hudební zápolení kapel a písničkářů z celé České republiky má za sebou třetí soutěžní večer. Do klubu Kocour v pražském Gongu tentokrát přijelo jen pět účinkujících, místo obvyklých šesti, protože skupina Přecespolu, navzdory svému názvu, se pár hodin před začátkem Notování odhlásila. Jak vzpomínají pamětníci Cimbura s Kytkou, tohle se už dobré dva roky nestalo…Také tradiční moderátorské duo Belmondo s Bublinou nebylo úplné, protože Bublinu, která  pracovně patří do týmu pražské zoologické zahrady, odvály povinnosti do Liberce. Belmondo toho pochopitelně využil a kromě obvyklého zapisování neobvyklostí do uší vnímavých posluchačů, revolučního způsobu sčítání hlasů (které opět nemělo nárok oproti klasickým zaškrtnutým číslům písní) a podobných perel si smlsnul na své nepřítomné partnerce a povyprávěl něco drbů z jejich domácnosti. Bublinu nahradila svým příjemným hlasem Kytka a byla nejen věcná, nejen prokázala znalost webových stránek většiny soutěžících, ale dokázala i přispět k tématu Bublina sdělením, že haldu pracujících do nové budovy na pražské Brumlovce vozí speciální autobus, ozdobený takovými malůvkami, že mu pasažéři neřeknou jinak, než Bublina… Před začátkem koncertu se Cimbura ozdobil kousky lepící pásky, a tak ve foyer Gongu se objevily nejen už tradiční výzvy, že hudba a ticho léčí, ale i v minulých letech v Trojické obvyklý seznam zpívaných písní, který až dosud v Kocouru nebyl. 

Ondřej Herzán, foto Rejka Balcarová

Ondřej Herzán, foto Rejka Balcarová

Ale pojďme k soutěžícím. Začali pražští Kojoti s něžným pohlavím za bicími a s vervou, která se snažila vypořádat se skutečností, že týden před soutěží opustili kapelu dva její muzikanti. Kojoty vystřídal  Ondřej Herzán, písničkář z Třebíče, který kromě ladění se ještě stačil Kytce přiznat, že na komíny ani na jeřáby neleze, ale že mezi těmito šílenci jsou jeho kamarádi… Chytrými texty zavedl posluchače do Albánie, k jezeru Sevan v Gruzii, do Mostaru i k ránu v Telči.

Al Boss, foto Jirka Paparaci Šámal

Al Boss, foto Jirka Paparaci Šámal

Po něm nastoupilo jihočeské duo z Českých Budějovic, které má sice cizí název Al Boss, ale jinak jsou to výteční kytaristé s ryze českými jmény Alena Střelečková a Luboš Maškara. Hlavně Alenino jméno nezapomeňte, protože končí v Budějovicích bohemistiku na vysoké škole a možná to jméno budete nacházet v novinách jako podpis článku… Písničky Jdi se prát se svou pýchouHra na cityZlaté klasy a Lark in the morning byly zážitkem, ostatně i proto tuhle kapelu, či vlastně duo, dala rada Notování na první místo v soutěži a kdyby nebyli až z Českých Budějovic a měli v publiku víc kamarádů, asi by vyhráli i v hledišti.

Láďa Zítka, foto Rejka Balcarová

Láďa Zítka, foto Rejka Balcarová

Čtvrtý v pořadí byl opět písničkář – Láďa Zítka z Bystřice nad Pernštejnem – a zase udělal mnohým radost. Kytka na něho prozradila, že se od čtrnácti roků učil na trubku, pak hrál v různých bigbeatových kapelách, po vojně zkusil country písničky a když řadu jeho skladeb nechtěla kapela hrát, rozhodl se písničkařit sám. A v Notování rozhodně není nováčkem, má za sebou už dva ročníky, s tím letošním hraním vlastně už tři. Bylo co poslouchat: k písničce Když končí rok si našel text od Pavla Hubáčka na stránkách textařské školy Slávka Janouška, v písničce Moucha jste mohli nalézt Palivce i Bretschneidera ze Švejka, televizní program i spavou nemoc a mouchu tse-tse… Závěrečné vystoupení začalo speditérskou exhibicí, protože poprvé v historii sedmi ročníků Notování zazněl cimbál. Tři neskutečně rychlé ženské hlasy v písničkách Kejklíři,StařečkaMrázOhnivec nalezly pro svou kvalitu, něhu a vůbec spoustu muziky patřičný ohlas v publiku – a vítěz třetího základního kola, postupující do semifinále, skupina Smyrum a chechuum, byl na světě. 

Cimbura a Martin Rous, foto Rejka Balcarová

Cimbura a Martin Rous, foto Rejka Balcarová


Aby nebyl všech radostí konec a stupňující kvalita gradovala – přišel na podium jako host Martin Rous, a zatímco rada se radila a počítala hlasy, Martin hrál a zpíval a mluvil do duše a bušil prsty do strun i do kytary a i těm, kteří ho slyšeli poprvé muselo být jasné, proč si letos ze Zahrady přivezl Krtka, tedy něco jako první cenu. 

Čtvrtý základní večer v klubu u Kocoura bude 3. prosince. Jak se tam dostanete, už nebudu psát, byť třeba Láďa Zítka plakal, že hodinu bloudil po Praze… Spíš připomenu tu celou republiku: tentokrát by měli soutěžit 9. patro z Prahy, Standa Haláček z Kostelní Lhoty u Sadské, Kabája z Jablonce nad Nisou, Nevermore a Kosmonaut z Brna, Pavučina z Pardubic a Petr Šotta ze Slatiňan u Chrudimi. Hostem bude vítěz letošní Porty Zdeněk Hamřík.

Přijďte, protože nejenže podpoříte své kamarády, ale zažijete úžasně příjemný večer. A pokud pořád nevíte, kde Kocour je, ptejte se po Gongu! 

Honza Dobiáš