(19. 5. 2014)

Dovolte, abych se úvodem přiznal, že ve finále Notování bych, kromě těch, kteří do něj postoupili, snesl ještě nejméně pět formací, které prošly semifinálovými koly, o dalších třech či čtyřech, které se do semifinále nedostaly, ani nemluvě – tak dobrý je tento ročník! Přesto se vám jako člen Rady Notování (dále RN) vynasnažím vysvětlit, proč do finále postoupili právě ti, kteří v něm budou hrát, a žádní jiní.

První část finalistů byla určena na podkladě diváckého hlasování a to tak, že postoupily prvně tři formace s nejvyšším procentem diváckých bodů udělených v semifinálových večerech na jejich písničky a potom jedna z diváckého preferenčního hlasování. Z bodování písniček postoupily skupiny Alternativa (30,16%), Rendez-fou (25%), Čáry Máry (24,18%). Úplně nejvyšší početpreferenčních hlasů, celých 12, měla Alternativa, která ale vypadla ze hry postupem v hlasování na písničky. Další byly dvě kapely s 11 preferenčními hlasy, a protože mohla postupovat jen jedna, musela RN vzít na pomoc výsledky diváckého bodování písniček. Za jeho pomoci postoupili Choroši, kteří získali 24,07% a v písničkové tabulce se tak umístili mezi patnácti semifinalisty na 4. místě. Smutnou kapelou, která měla rovněž 11 preferencí a přesto nepostoupila, je Hubertus. Jeho písničkové skóre čítalo 14,67% a 15. místo v tabulce.

Menší část finalistů byla určena RN a to bylo jejich určení těžší. Stalo se totiž, že prvních pět semifinalistů, z nichž naštěstí díky divácké volbě ubyli Rendez-fou, dělily jen setinky porotního bodování. Zde musel matematiku nahradit rozum a odpovědnost každého ze členů RN. Postup skupiny Josephine a písničkářky Saši Niklíčkové je produktem dlouhé debaty RN a věřte spolu s námi, že je spravedlivý, stejně jako určení písničkáře Jirky Řekhulky a skupiny Disneyband náhradníky pro případ, že by některý ze jmenovaných finalistů nemohl ve finále 5. června vystoupit.

Zvukaři u bicích

Bicí pro finále naladí velmistři zvuku, pánové Balcar a Bechyně, foto Jirka Esser

Závěrem děkuji jménem celé RN všem divákům, kteří jedenáctý ročník Notování navštívili a pomohli svým hlasováním k vytvoření sestavy finálového večera, z níž vzejde vítěz prvního ročníku druhé dekády naší soutěže.

Karel Vidimský – Cimbura