(12. 2. 2018)

Prozradím vám jak to dělám! Napřed napíšu celou reportáž, což je v daném případě osm odstavců, a potom, podle toho, kolik toho je, řídím délku úvodu. Proto dnes ve stručnosti konstatuji, že nemocenské vycházky stále neumožňují našemu pišci Balíkovi účast na Notování, a že ze všech možných určil za sebe jako záskok opět mě. Dobře mi tak! Vzhůru na věc:

Písničkář Miloš Miňo Antol (Foto Rejka Balcarová)

6. základní kolo Notování pojal jako rodinný výlet do Čech solidní kytarista a zpěvák, písničkář MILOŠ MIŇO ANTOL ze slovenské Prievidze. Miňo je vedle svého jistého, vyváženého projevu zajímavý dvěma věcmi: a) jeho písně vznikají za autorské spolupráce textaře Zdeňka Hájka z Pardubic a Miňo je zpívá hodně dobře zvládnutou češtinou a b) Miňo je jedním z mála muzikantů působcích bez elektronického mediálního zázemí, což mi vysvětlil tím, že od té doby, co má rodinu (manželka a malý syn Matějko byli na Notování s ním) se věnuje jí a vystupuje asi tak dvakrát do roka. O to víc si vážím účasti tohoto sympatického mládence v naší soutěži…

Nahoře skupina Za koncem, dole Matějko Antol (Foto Rejka Balcarová)

Shodou okolností jako druzí startovali druzí nejvzdálenější účastníci večera, muzikanti z Frýdku-Místku pyšnící se názvem ZA KONCEM. Čtyři dobře vyhraní muzikanti středního věku působili dojmem, že nějaká soutěž je nemůže rozházet a že hrají především pro dobrou pohodu. Jako u řady kapel jednoho autora byly jejich písničky, žel, poznamenány podobností v obsahu, v tempu i v celkovém podání, jež se jevilo do jisté míry až bohorovné… O to větším a milejším překvapením pro nás, pořadatele, bylo, když se jeden z nich přišel za všechny zeptat na náš názor. A v mnohém s námi souhlasil a poděkoval za zpětnou vazbu tolik potřebnou pro předávání dobré pohody, které není nikdy dost. Tak mnoho zdaru, kapelo!

Písničkář Martin Čarný (Foto Jirka Esser)

Písničkář MARTIN ČARNÝ, třetí toho jména a příjmení v dynastii romských kytaristů ze západočeské Krajkové, od nedávna loutkoherec v Divadle Spejbla a Hurvínka, není v Notování nováčkem. Jeho písničky u nás měly vždy účinek blesku vyšlehnuvšího z čistého nebe v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Tentokrát ale bylo jeho vystoupení, přes zabloudění v první písni, tak silné, že minimálně písničku Krajková lze prohlásit za blesk přímo kulový! Muzikantská zralost, autorská upřímná bezprostřednost a originalita nápadů, to jsou výrazné plusy tvorby tohoto mladého písničkáře, k nimž by možná ještě trochu důslednosti, jíž Martin nevyniká, slušelo. Ovšem nabízí se otázka, zda by tato nespoutávala jeho uměleckou svobodu…

Na čtvrté pozici startovali loňští semifinalisté, pardubicko-pražská skupina MEZIMĚSTO jež si od minulé účasti stačila pořídit do rodin dvě děti a na scénu hudební hosty. Po miminku přibylo zpěvačce a houslistce Janě Bílíkové a kapelníkovi Ondrovi Podeszwovi, stálými hosty kapely se stali cajonista Adam Vojtěch (z PMC bandu) a alternující baskytaristé Petr Gryc (viděli jsme) a David Brom (Pouta). Rozšířením o hosty se stal zvuk kapely plnějším a jejím písním to výrazně prospívá. Nejvýrazněji jsem si to uvědomil při písni Svítá, jíž teď zpěvák, klávesista a akordeonista Vojta Rohlíček dává vše, co k úspěchu potřebuje. Neméně zdařilými písněmi v tomto zaslouženě postupovém bloku byly Pozvi ho dál, jež dala jméno loni v květnu vydanému debutovému albu skupiny, a závěrečný svižný Escorial… Ve vystoupení MeziMěsta jsme slyšeli i vítěznou píseň večera S vámi na křídlech, jíž si můžete pustit nad tímto odstavcem v autentickém záznamu z 1. února v Music City Pointu. 

Písničkářka Kajča Cork (Foto Rejka Balcarová)

Statná dívka překypující pozitivní energií o níž se s diváky dělí prostřednictvím svého zpěvu a hry na drobné ukulele, to je brněnská písničkářka KAJČA CORK. Do Notování se přihlásila s partnerem Jiřím Šimkem, ale dorazila sama, protože nás, muže, dokážou zimní nachlazení i zabíjet! Jirka přežil, ale nepřijel a já měl po celou dobu Kajčina vystoupení pocit, že ve dvou by to nebylo lepší… Většinu svého recitálku zpívala anglicky, na čemž mi obvykle vadí jazyková bariéra, ale zde jsem ji necítil. Naopak, jsa přesvědčen, že posláním Kajčiných písní není příběh ale emoce, připadal mi pro její sdělení cizí jazyk příhodnější, nežli náš. Ano, byl jsem nadšen a mrzí mě, že Kajča – Karolína Kubicová do semifinále nepostoupila.

Skupina Ve čtvrtek v pět (Foto Jirka Esser)

Pražská skupina VE ČTVRTEK V PĚT patří již několik let k jistotám Notování. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak se ze z party zkušených muzikantských individualit, zpočátku poněkud neohrabané, stává kompaktní kapela jež si může klást vysoké cíle, což potvrzuje její loňská účast v celostátním finále Porty. Své vystoupení zahájili písní Cesta mraků, která pravděpodobně pojmenuje jejich připravované debutové album. Ve čtvrtek v pět předvedli velmi dobře vygradované vystoupení, v němž byla druhá píseň Koloběh přehlídkou sól jednotlivých členů kapely a třetí Merlin, svým méně obvyklým zvukem, zajímavou odbočkou z proudu, do kterého se vrátila velmi dobrá a jako finále velmi dobře vybraná píseň Předsevzetí. Výborně, děkuji! 

Hosté večera, zleva Honza Donald Jícha a Jožka Mikulka (Foto Jirka Esser)

Děkuji za celý ten krásný večer korunovaný vystoupením podbrdského polyhistora HONZY DONALDA JÍCHY, který se v posledních letech obklopil tříčlennou družinou mladých muzikantů, z nichž ho k nám, z důvodu různých neočekávaných překážek, doprovodil pouze vynikající kontrabasista Jožka Mikulka. A možná to bylo dobře, protože úspěch, který měli i tak, zapříčinil poměrně velké přetažení časového limitu jejich vystoupení. Nikomu to ale nevadilo! Diváci se skvěle bavili, Honza s Jožkou se hřáli v záři jejich přízně a klubových reflektorů a Rada Notování měla dost času na to, aby spočítala výsledky tohoto večera a z výsledků všech základních kol vypočetla semifinalisty a to vše vyhlásila na závěr večera.

Tak skončila základní kola a čekají nás semifinálové večery, jejichž rozpis je již zveřejněn v kalendáři našeho webu, takže není problém se na něj podívat a vybrat si, že ze tří semifinále s námi musíte prožít všechna tři! Na vaše návštěvy v Music City Pointu se velmi těší všichni semifinalisté a ostatní, kteří mají s Notovánám co dělat. Ahoj na místě činu!

Karel Vidimský – Cimbura