Hraní si užívají a tak to má být…

Slavomír v základním kole XII. ročníku Notování

Slavomír, foro Rejka Balcarová

Další soutěžící, písničkář Slavomír, přijel z Františkových Lázní a do Notování přivezl swing – folk. O sobě píše: „Kapela Slavomír vznikla úplně přirozenou cestou, kdy od mé persóny odpadávali členové různých kapel, či já sám jsem odpadával od různých hudebních těles, až jsem přivykl samotě, a to již byl malý krůček k písničkáři Slavomíru.“

Záliba v 50. letech byla nejen vidět, ale i slyšet. Své krátké písně označuje jako písňové glosy, a je to označení trefné. Krátké, „neukecané“ a jistě provedené vystoupení uteklo, (stejně jako ty prázdniny) jako voda … a já bych ráda poslouchala dál.

Skupina Hubertus z Uničova, se kterou se známe z minulého ročníku, měla vystoupit po křehkém písničkářském setu. Nevystoupila však, protože kapelník Andrej Csik někde poněkud nešťastně vystoupil, nastoupil, přestoupil, nebo vůbec nějak špatně šlápnul, a výsledkem byla operace kolena právě ve stejném termínu, jako bylo Notování. Tak tento důvod jsme kapele jako omluvenku uznali (jak je známe, víme, že se rozhodně nechtěli z Notování „ulejt“) a Andrejovi přejeme rychlou a bezbolestnou rekonvalescenci.

Hynek Žirovnický v základním kole XII. ročníku Notování

Hynek Žirovnický, foto Petr Vymětal

I na takovéto šlamastyky jsme připraveni a v záloze máme náhradníky. Náhradníkem v Notování se lze stát tak, že 36 uchazečů o Notování je rychlejších a zaplní startovní pole. Přihlášky s pořadovým číslem 37 a výše se stávají přihláškami náhradníků a jedním z nich byl pražský písničkář Hynek Žirovnický. I s ním se známe z minulého ročníku, nejen jako se soutěžícím, ale i jako s věrným posluchačem. Hynek totiž pořádá v kavárně Čas na Kampě cyklus nejen hudebních pořadů Časování a nespoléhá se jen na známá jména, ale dává prostor i těm méně známým – a Notování je pro něj místem, kde hledá a nachází. Písničkář Hynek Žirovnický píše krásné, chytré, něžně humorné písně, autorsky vyzrálé. Jako interpret však působí velmi nejistě jak ve zpěvu, tak v kytarovém doprovodu, což je pro jeho písničky veliká škoda.

Smějící se bestie v základním kole XII. ročníku Notování

Smějící se bestie, foto Petr Vymětal

Pražskou kapelu Smějící se bestie už také známe, soutěžila v 10. ročníku Notování, tehdy jako duo bratranců Daniela a Petra Tůmových. Tentokrát se dostavila kapela a bylo opravdu co poslouchat. Hudebně to je fúze několika různých stylů (folk, rock, alternativa…), je znát i to, že Dan Tůma píše scénickou a filmovou hudbu. Dan je nejen jedním z kmenových autorů, ale je i dobrý zpěvák, který zpěvu dává vše, co je potřeba – zajímavý hlas i výraz.

Quaoar v základním kole XII. ročníku Notování

Quaoar, foto Petr Vymětal

Notování by nebylo Notováním, kdyby chyběly sestry Zuzka a Klára Vytiskovy – duo Quaoar. Zatím nikdy se to na Notování nestalo. Tato situace by mohla nastat jedině tehdy, kdyby vyhrály. To už by si jen ve finále následujícího ročníku zahrály jako hosté a …. Dívky nám to poslední dobou opravdu neulehčují. Vyzrály jako autorky, jejich sesterský dvojhlas a souzvuk jejich hlasů je nezaměnitelný a zejména Klára jako interpretka -kytaristka i zpěvačka – je vynikající. Zuzko a Klárko, co s tím hodláte udělat???

Trio P.E.S. v základním kole XII. ročníku Notování

Trio P.E.S., foto Rejka Balcarová

První základní kolo 12. ročníku uzavírali nováčci v Notování, Trio P.E.S. z Františkových Lázní. Vlastně, jeden z nich – Slavomír Randis – už tak úplným nováčkem nebyl. Zahrál si totiž v  tomto kole jako písničkář Slavomír. To, co hrají, pojmenovali jako acoustic – swing, písničky byly dílem převzaté a dílem dílem Slavomíra Randise, který v kapele hraje na baskytaru. Akustický kytarista Petr skvěle swingoval a výborná výrazná zpěvačka Elizabeth – ach můj bože, to jsem si užila, vydržela bych i více písní. Trio P.E.S. má letos za sebou už úspěch na Portě v Řevnicích – 2. místo v interpretační soutěži.

Notování by nebylo Notováním, kdyby hostem prvního základního kola nebyla pražská skupina Sekvoj – patronka Notování. Pavel Hurt, Emil Pinďa Makal a otec zakladatel Olda Dolejš zahráli a zazpívali, my, zbylí notovací radní vše spočítali a vyhodnotili, Belmondo s Bublinou to vše vyhlásili a nechybělo ani Belmondovo závěrečné moudro na cestu domů.

Sekvoj, host základního kola XII. ročníku Notování

Sekvoj, foro Rejka Balcarová

Druhé základní kolo Notování bude tradičně první říjnový čtvrtek – 2. 10. 2014 – od 19,30 hodin v Music City Clubu. V soutěži zahrají Zdenek Barták a Jan Adamčík z Prahy, které z Notování už známe. Všichni ostatní budou v Notování soutěžit poprvé: skupiny Marod z Ostravy, Vektory z Vrchotových Janovic, 3k&M z Chomutova, středočeský LoukaBand, letošní vítěz interpretační soutěže na Portě v Řevnicích a mladičká písničkářka Barča Černá ze Žebráku. Hostem bude skupina Lážo plážo z Lysé nad Labem.

Přijďte poslouchat, hledat, třeba i nalézat, ale i rozhodnout o tom, koho byste chtěli slyšet v semifinále.

 Brigita Vidimská – Kytka