(19. 11. 2013)

Základní kola jedenáctého ročníku naší soutěže dospěla 7. listopadu do poloviny. Muzikanti se v Music City Clubu sešli všichni, i když některé stihly nemalé dopravní problémy, s radou Notování to bylo horší: ze zdravotních důvodů chyběl její stálý host Balík, a proto tentokrát povídání o soutěžících vytvořila Bublina a její text do tvaru reportáže opentlil Cimbura. Balíkovi přejeme rychlou rekonvalescenci a vám předkládáme zprávu o tom, co se tentokrát dělo v soutěži.

Vítr ve vlasech v základním kole XI. ročníku Notování

Vítr ve vlasech, foto Archiv skupiny

Vítr ve vlasech, kapela z Mostecka mající na svém kontě letos úspěšný postup do semifinále autorské porty v Ústí nad Labem. V říjnu pokřtili své druhé CD „Co přináší vítr“. Na jejich vystoupení bylo znát, že již nejsou začátečníky, přesto mají ještě ve svém herním projevu svá „bílá místa“. Například nevyužívají potenciál dvou kytar v kapele.

Hynek Žirovnický v základním kole XI. ročníku Notování

Hynek Žirovnický, foto Rejka Balcarová

Oproti tomu pro Hynka Žirovnického vystoupení na mikrofon před diváky bylo premiérové. Jeho písničky měly spoustu neotřelých nápadů, a tak mu zbývá už „jen“ hrát a zpívat a hrát a zpívat a… Pak se dostaví i jistota v hlase a hře na kytaru, která mi tam chyběla.

Jen tak v základním kole XI. ročníku Notování

Jen tak, foto Rejka Balcarová

Skupina Jen tak z Plzně není v Notování žádným nováčkem a je krásné pozorovat, jak nám roste před očima nejen do výšky, ale i hudebně. Začínají se zde klubat šikovní multiinstrumentalisté – Tomáš Kozák a Majda Šmídová a i mladá nadějná textařka – Katka Kozáková.

Duo My tři v základním kole XI. ročníku Notování

Duo My tři, foto Rejka Balcarová

Dalším soutěžícím z plzeňské líhně bylo Duo My tři – Petr Soukup (Alternativa) a Marta Soukupová – Janečková (Čáry Máry). Jejich spojení jak v životě, tak i na hudební scéně, je více než šťastné. A kromě nehrajícího kapelníka (jejich tříletého syna) přicházejí od nich na svět i čilé děti hudební – jejich písničky. Ze čtyř, které hráli, se dvě usadily na čele tabulky večera!

Repass v základním kole XI. ročníku Notování

Repass, foto Rejka Balcarová

Z největší dálky dorazil brněnský Repass. Kapela, která hraje od roku 2012, si vytvořila svůj vlastní osobitý styl na pomezí folku, swingu, jazzu a blues. Nedávno nalezli nového kytaristu a myslím si, že tento „úlovek“ jim mohou mnohé kapely závidět. K jejich nezaměnitelnosti přispívá i zpěvačka Hana Hotárková – Faltýnková, bezesporu výrazný hlasový talent s velmi expresivním projevem. Diamant, který však potřebuje ještě upravit do briliantového lesku.

Naopak v základním kole XI. ročníku Notování

Naopak, foto Rejka Balcarová

Skupina Naopak nás překvapila novou kytarou Martina Klekiho Podešvy i jeho krkolomnou cestou z domovské České Lípy do Prahy. Oproti tomu „nepřekvapila“ svojí výbornou sezpívaností, písničkami, které mají švih a nápad a dokážou si najít ucho posluchače. I Naopak má v čele tabulky hned dvě ze čtyř hraných písní, jak již víte z výsledků.

Jarabáci, hosté XI. ročníku Notování

Jarabáci, foto Rejka Balcarová

 

Taková byla soutěžní část programu. V půlhodinovém recitálu po přestávce vystoupila originální, alternativní spíše než folková skupina Jarabáci. V jejich písničkách se šťastně setkávají vtipné hudební nápady s převážně humornými, kvalitními texty a nadšení, kterým Jarabáky diváci bohatě obdařili, bylo velmi zasloužené.

Posledním bodem programu bylo vyhlášení výsledků večera a pozvání na příští kolo, které proběhne 5. prosince. Takže ahoj v Music City Clubu, až se budou Mikulášové, andělé a čerti rojit!

Pavlína Plchová – Bublina a Karel Vidimský – Cimbura